Čistenie snímača fotoaparátu v Spišskej Novej Vsi.

Ak si sami netrúfate na vyčistenie snímača svojho fotoaparátu, doneste ho k nám.

K čisteniu je potrebné doniesť okrem fotoaparátu aj plne nabitú batériu a objektív pre vytvorenie testovacieho snímku (pre Nikon nieje nutný).
Cenník čistenie snímača:

micro 4:3 – 12€ / jeden snímač(fotoaparát)
APS-C (DX) – 15€ / jeden snímač(fotoaparát)
FF (FX) – 20€ / jeden snímač(fotoaparát)

Čistíme len snímače na fotoaparátoch, ktoré majú vymeniteľné objektívy.

Na čistenie jedného snímača si vyhradzujeme čas aspoň 1 hodinu. Keďže to nie je jediná naša činnosť, ktorú robíme, nie je vždy možné začať na tom pracovať hneď potom ako fotoaparát prevezmeme.  Presný čas a termín si dohodneme vopred alebo pri preberaní fotoaparátu.
Pracujeme z domu, nemáme otváracie hodiny pre verejnosť, preto je nutné vopred dohodnúť telefonicky na 0949 66 33 76, e-mailom: info@duny.sk, alebo cez kontaktný formulár, kedy fotoaparát môžete priniesť.
Prach sa nachádza úplne všade a nedá sa mu vyhnúť, čiastočka prachu sa môže na snímač dostať aj pri prenose fotoaparátu od nás. Tomu sa jednoducho úplne zabrániť nedá, preto na vyčistenie neposkytujeme žiadnu záruku.
Snažíme sa tomu predísť tým, že v rámci možností maximálne možne vyčistíme aj “šachtu” fotoaparátu, čiže priestor medzi bajonetom a snímačom.

 

Ako zistím, či snímač fotoaparátu je potrebné vyčistiť?

Nastavte na vašom fotoaparáte clonové číslo f16 a viac a odfoťte bielu plochu alebo čistú modrú oblohu (pozor na letiace vtáky 🙂 ). Už na displeji po miernom priblížení budete vidieť tmavé škvrny, ktoré sú v skutočnosti prachové čiastočky na snímači.

Prach na snímači fotoaparátu

Pred a po vyčistení

Snímač fotoaparátu pred a po čistení

Prach na, a v objektíve

Prach, ktorý je na objektíve alebo v ňom na fotke nevidno a nespôsobí takéto tmavé škvrny ako vyššie na ukážke. Veľké množstvo prachu, nečistoty alebo zamastený objektív od prstov môžu spôsobiť zníženie kontrastu fotky, zníženie ostrosti alebo vytvoriť ďalšie nežiadúce odlesky (svetelné artefakty) v protisvetle. Vyčistenie prachu z vnútra objektívu, treba zveriť odbornému servisu, pretože objektív sa musí rozobrať.

Prach a nečistoty v hľadáčiku zrkadlovky

Tieto nečistoty sa nachádzajú na matnici, ktorá zobrazuje ostriace body, mriežku v hľadáčiku alebo aj niektoré informácie. Nakoľko je matnica veľmi citlivá na poškodenie jej mechanické čistenie nerobíme ani nedoporučujeme. Matnicu iba ofúkneme vzduchom z balónika v rámci čistenia šachty fotoaparátu.