Niečo o našej tlači, aj v gamute AdobeRGB

Tým, že výsledná farba na výtlačku je miešaná z dvanástich atramentov, ako ste sa už možno na stránke dočítali, je možné u nás tlačiť aj v širokom farebnom gamute AdobeRGB.

Gamut AdobeRGB je určitý rozsah farieb z viditeľného spektra, viď. obrázok.

Farebné spektrum

 

Ako vidíte gamut Adobe RGB, obsahuje viac farieb ako sRGB a CMYK.

Naše tlačiarne sú teda schopné vytlačiť väčší farebný rozsah ako tlačiarne, ktoré tlačia z menším počtom farebných atramentov v CMYK-ových profiloch alebo ako dokáže zobraziť Váš bežný nefotografický monitor.

  • sRGB(rozsah farieb, ktorý zobrazujú bežné neprofesionálne monitory, notebooky, mobily, tablety, fotia v ňom mobily alebo kompaktné fotoaparáty)
  • CMYK(rozsah farieb využívaný hlavne v reklamnej tlači na produkčných strojoch, ktorá je často ponúkaná aj na tlač fotiek a obrazov na plátne a je spravidla vždy aj výrazne lacnejšia)

 

Čo treba vedieť a urobiť, aby ste využili plný farebný potenciál našej tlače z Vašej fotografie

  • foťte do formátu RAW(DNG), pokiaľ Váš fotoaparát alebo mobil fotenie do RAW(DNG) neumožňuje, skúste sa pozrieť či v ňom dokážete nastaviť farebný profil AdobeRGB
  • z RAW editora uložte (exportujte) fotku vo formáte ideálne TIFF so 16-bitovou farebnou hĺbkou a priradeným profilom AdobeRGB

Export fotky v Adobe Lightroom

  • pokiaľ fotku ešte ďalej editujete nemeňte pri ukladaní nastavenie bitovej hĺbky, profil ani formát súboru iba uložte zmeny a pre publikovanie napr. na web si uložte zvlášť JPEG súbor

Bitová hĺbka ovplyvňuje plynulosť prechodu medzi jednotlivými farebnými odtieňmi. Nižšia farebná hĺbka 8-bit môže v niektorých prípadoch spôsobiť nepeknú posterizáciu a viditeľný “skok” medzi odtieňmi farby.

Za normálnych okolností posterizáciu na výtlačku nespozorujete nakoľko vždy tlačíme v nastaveniach najvyššej kvality a pri tlači z 8-bit súborov využívame 16-bit simuláciu.

Pokiaľ máte fotky, ktoré chcete tlačiť už nafotené do JPEG alebo s farebným profilom sRGB nemusíte sa báť, žeby bol výtlačok “málo farebný”. Bude síce obsahovať menej odtieňov ako keby ste ho nafotili v AdobeRGB ale aj tak bude farebne bohatší oproti lacnej CMYK tlači.

 

Tlačové profily a zhoda farieb výtlačku so zobrazením na monitore

Korekciu farieb, jasu a kontrastu pre zvolený materiál robíme u nás, aby bol výtlačok čo najvernejší s tým čo vidíme na našom kalibrovanom fotografickom monitore*. Je treba brať do úvahy aj fakt, že výtlačok nesvieti ako monitor a môže pôsobiť menej kontrastne a živo.

Na požiadanie Vám môžeme poskytnúť farebný profil pre konkrétny materiál, na ktorý chcete tlačiť, keď si fotku chcete skorigovať sami. Fotku neprevádzajte do tlačového profilu, tlačový profil sa používa iba ako náhľad. Korekcie k danému materiálu sa robia na pôvodnom farebnom profile AdobeRGB(sRGB), na fotke, ktorú máme iba zobrazenú v kontrolnom náhľade tlačového profilu. Profil slúži na korigovanie dávkovania atramentu pre daný materiál a to sa udeje aj na fotke upravenej a uloženej s tlačovým profilom. Výsledkom by boli nesprávne farby, jas a kontrast.

* – v prípade, že robíme korekciu mi, nevieme zaručiť zhodu výtlačku s tým čo vidíte na Vašom monitore, nakoľko ten môže byť inak nastavený alebo nekalibrovaný. Za nesprávne nastavenie Vášho monitoru a stým spojenú nezhodu s výtlačkom, nepreberáme žiadnu zodpovednosť.

 

Pokiaľ len radi fotíte a technické veci okolo prípravy fotiek do tlače neovládate, nechajte to na nás a mi ich vytlačíme najlepšie ako to z dodaných dát bude možné. K objednávkam tlače pristupujeme individuálne a v prípade, žeby to bolo potrebné Vám radšej zavoláme akoby sme dodali výtlačok z fotky, ktorá nebude mať potrebnú kvalitu pre tlač.

Články na tejto stránke majú iba informatívny charakter a nerozoberám v nich technické informácie a jednotlivé pojmy dopodrobna. Uvedené informácie som sa snažil podať čo najjednoduchšie, tak aby z nich niečo pochopil aj laik. Pokiaľ máte nejaké ďalšie otázky, týkajúce sa našej tlače kľudne využite email info@duny.sk alebo telefón 0949 66 33 76. MD