Rozlíšenie a príprava fotky do tlače

Aby sme Vám mohli vytlačiť fotku na papier alebo plátno vo fotografickej kvalite musí mať nato dostatočné rozlíšenie a kvalitu.

Na úvod vysvetlenie niektorých skratiek použitých v článku:

ppi – pixels per inch, počet pixelov na dlžku 1 palca, často sa zamieňa za dpi
dpi – dots pre inch, počet tlačových bodov na dĺžku 1 palca. Pozn. reálny počet tlačových bodov našej tlače je vyšší ako 300dpi, jeho prepočet neuvádzame, pretože pre prípravu fotky na tlač je nepodstatný a nepoužíva sa.

Zobrazenie fotky na celom monitore alebo TV väčšinou neznamená, že je aj dostatočne kvalitná pre tlač v rovnakom alebo väčšom rozmere ako má ten monitor či TV. Ako príklad použijeme 24″ Full HD monitor, jeho rozlíšenie je 1920x1080pixelov (cca 2,1 megapixel). Keď nafotíte fotku v rovnakom rozlíšení a zobrazíte ju na celom monitore bude vyzerať dobre, bude ostrá.
Monitor má fyzický rozmer displeja 50x30cm (uhlopriečka 24″) a vy si poviete, že chcete z tej fotky rovnako veľký výtlačok. Keď ho dostanete v rovnakej veľkosti zistíte, že nieje kvalitný a fotka je neostrá, v horšom prípade sú detaily kostrbaté, rozpixelované. Je to z toho dôvodu, že ten monitor ma hustotu pixelov 100ppi. Fotografická tlač má rozlíšenie 300dpi. To znamená, že na tlač rovnakej veľkosti ako zobrazí monitor z príkladu potrebujeme 3x väčšie rozlíšenie, alebo naopak, vytlačíme 3x menšiu veľkosť ak zachováme veľkostný pomer 1:1.

Rovnako je to s Full HD TV, ktorá je rozmerovo ešte väčšia pri rovnakom počte pixelov 1920×1080. Na zobrazenie rovnakej fotky má väčšiu plochu ale ešte menšie ppi.

Keď sa na taký monitor a TV pozriete zblízka uvidíte jednotlivé pixely aj voľným okom. Keď sa pozriete zblízka na fotku, žiadne pixely ani tlačové body neuvidíte, pretože ich hustota je voľným okom nerozlíšiteľná.

Tento príklad uvádzame zo skúsenosti a preto, že nie každý je fotograf, ktorý sa vyzná v číslach a v tlači. Nemôžte sa dožadovať rovnako veľkého výtlačku nafoteného v nízkom rozlíšení len preto, že na Vašej metrovej TV je pekný. Pre tlač zväčšenín na papier a plátno musíte fotiť vždy v najvyššej kvalite a vo veľkom rozlíšení a nešetriť pamäť na úkor kvality.

 

Kvalita fotky, alebo keď len rozlíšenie nieje všetko.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu tlače je kvalita fotky tzv. kompresia pri JPEG súboroch. Nastavenie kvality nieje priamo úmerne s nastavením rozlíšenia na fotoaparáte/mobile. Aj fotka vo vysokom rozlíšení môže mať nízku kvalitu. Nastavenie kvality ovplyvňuje iba JPEG súbory. Pokiaľ fotíte do formátu RAW(DNG) nenastavujete pre neho na fotoaparáte žiadnu kvalitu. Tú nastavujete až pri ukladaní/exportovaní fotky z RAW editora do formátu JPEG, pre čo najkvalitnejšiu tlač u nás odporúčame uloženie do TIFF, viď článok o tlači.

Nastavenie nízkej kvality vytvorí na fotke uloženej v JPEG tzv. artefakty, viď ukážka, kde sme použili extrémny príklad a uložili JPEG súbor v najnižšej kvalite.

JPEG kvalita 100% vs. 10%
Výrez z 24Mpx fotografie. Vľavo súbor uložený ako JPEG s nastavením najvyššej kvality, veľkosť na disku 16,7Mb. Vpravo JPEG s nastavením najnižšej kvality, veľkosť na disku 0,8Mb. Rozmery ostali rovnaké, ale utrpela kvalita, vznikli artefakty, stratili sa detaily a plynulosť prechodov medzi farbami. Pre zobrazenie v plnej veľkosti treba rozkliknúť.

Ako zistiť veľkosť výtlačku z mojej fotky

Aby ste zistili akú veľkosť pre tlač má Vaša fotka, v Adobe Photoshop* otvorte dialógové okno Image Size (kláv. skratka CTRL+SHIFT+I) vypnite Resample (Prevzorkovať) a vyberte v riadku Resolution(Rozlíšenie) možnosť Pixels/Inch a zadajte hodnotu 300. Zobrazí sa rozmer Vašej fotky vo veľkostnom pomere 1:1, keď ju budete tlačiť u nás.

* – všetky ilustračné obrázky a úpravy sú z programu Adobe Photoshop, v ktorom pripravujeme fotky do tlače a odosielame do tlačového pluginu. Ako ukážky použijeme naše fotky krajiny a prírody.

 

Foto z Nikonu D750 300ppi
Na obrázku vidíme, že fotka nafotená digitálnou zrkadlovkou Nikon D750 s rozlíšením 24mpx, má rozmery v pixeloch 6016 x 4016 a vytlačený rozmer pri maximálnej kvalite tlače 300ppi bude 34x51cm

 

Kamzík
Pôvodná fotka, iba zmenšená pre web

 

Čo urobiť keď chcem väčší výtlačok, ale fotka má menšie rozlíšenie

Poďme urobiť zväčšeninu z našej fotky kamzíka, napr. 70x105cm v rozlíšení 300ppi fotku je potrebné zväčšiť/prevzorkovať tz. softvérovo dopočítať rozlíšenie.

Na zväčšenie používame metódu prevzorkovania Preserve Details (Enlargement), nezväčšujeme naraz ale v niekoľkých krokoch. Najprv zadáme veľkosť kratšej strany 45cm, potvrdíme OK, ďalej 55cm a nakoniec 70cm.  Prepočet dlhšej strany sa automaticky prispôsobuje tej kratšej alebo naopak, pokiaľ je zapnuté uzamknutie pomeru strán. Jednorázové zväčšenie môže vytvoriť miernu kostrbatosť na okrajoch detailov, najmä keď ide o veľké zväčšenie. Pri postupnom zväčšovaní, sú okraje hladšie.

Prevzorkovanie Preserve Detail Enlargement v 3 krokoch

 

Vľavo výrez z pôvodnej veľkosti fotky pri 100% priblížení v Adobe Photoshop. Vpravo výrez zo zväčšenej fotky po 100% priblížení. Pre zobrazenie v plnej veľkosti treba rozkliknúť.

 

Upozornenie: ilustračné výrezy z fotiek nezodpovedajú veľkostiam výtlačkov. Tie nieje možné v článku presne demonštrovať, keďže ho môžete čítať na rôznych monitoroch a displejoch s rozdielnym ppi. Pre náhľad zobrazenia tlače na monitore musíte zmeniť veľkosť zobrazenia prepočtom ppi Vašeho monitoru vo Photoshope.

Pre kvalitné zväčšovanie vo Photoshope je ideálne používať súbor TIFF, ktorý nieje stratovo komprimovaný ako JPEG a nehrozí vznik kompresných artefaktov. Vzhľadom na množstvo možností, nieje možné v článku popísať všetky varianty zväčšovania z rôznych kvalít rozlíšení fotiek pre rôzne veľkosti tlače.

Podobne postupujeme aj v opačnom prípade keď potrebujeme fotky zmenšiť pre menší formát tlače. Na zmenšenie používame metódu prevzorkovania Bilinear a po každom kroku zmenšenia fotku mierne doostríme. Pri zmenšovaní nedochádza k strate ostrosti a kvality. Výsledný výtlačok bude rovnako ostrý ako originálna veľkosť.

Keď megapixle niesu všetko

Ako ďalšie príklady ešte použijeme fotku zo staršieho mobilu Sony Xperia Z3 Compact 20Mpx a novšieho mobilu Huawei Mate s rovnakým rozlíšením 20Mpx fotené na automatike do formátu JPEG v najvyššej kvalite.

 

Sony Xperia Z3 compact pôvodná veľkosť
Rozmer fotky z mobilu Sony Xperia Z3 Compact je pri rozlíšení pre tlač 300ppi cca 33x44cm

 

 

Výrez 100%
Vľavo výrez z pôvodnej veľkosti fotky pri 100% priblížení na monitore v Adobe Photoshop. Vpravo výrez zo zväčšenej fotky na formát 70x93cm po 100% priblížení na monitore. Pre zobrazenie v plnej veľkosti treba rozkliknúť.

 

Huawei Mate 20 Lite pôvodná veľkosť
Rozmer fotky z mobilu Huawei Mate 20 Lite je pri rozlíšenie pre tlač 300ppi cca 33x44cm

 

Huawei Mate 20 Lite vyrez 100%
Vľavo výrez z pôvodnej veľkosti fotky pri 100% priblížení v Adobe Photoshop. Vpravo výrez zo zväčšení na formát 70x93cm fotky po 100% priblížení na monitore. Pre zobrazenie v plnej veľkosti treba rozkliknúť.

 

Ešte raz upozorňujeme, že sa nejedná o demonštráciu kvality tlače vo veľkostnom pomere 1:1 nakoľko to v článku nieje možné.

Týmito ukážkami Vás samozrejme nechceme odradiť od tlače zväčšenín a fotiek na plátne z mobilu, skôr tým chceme povedať to, že netreba očakávať rovnakú kvalitu a hlavne množstvo vykreslených detailov z mobilu ako z kvalitného fotoaparátu len preto, že to hovorí reklama, a že má 20 alebo 40 megapixelov. Kvalita, či skôr možno nekvalita fotiek z mobilov je daná malou veľkosťou snímača.

 

Príprava fotky na tlač pre výrobu obrazu na plátne.

V tomto prípade postupujeme rovnako, ale keďže obraz na plátne ma hrúbku 2cm a potlačené plátno sa musí zahnúť až za zadný okraj je treba k požadovanému rozmeru obrazu pridať na fotke v editore 5cm z každej strany, tz. pre obraz 70×105 treba fotku zväčšiť na rozmer 80x115cm. Rovnako treba mať 5cm z každej strany navyše aj pri zmenšovaní.

V niektorých prípadoch sa môže stať, že je fotka nafotená kompozične “natesno” a zahne sa aj časť obrazu, ktorú chcete mať viditeľnú vpredu. Tento prípad je možné riešiť niekoľkými spôsobmi. Okraj ktorý sa zahne ostane nepotlačený teda biely, môže sa tam zvoliť aj nejaká farba napr. podobná farba, ktorá na fotke dominuje, prípadne sa nakopíruje 5cm okrajová časť z fotky a pripojí sa k nej zrkadlovo.

 

 

Pokiaľ si neviete rady z posúdením veľkosti alebo neviete fotky zväčšiť či zmenšiť, kľudne nám ich pošlite, vyberte si rozmer tlače aký chcete, my ho posúdime, prípadne navrhneme vhodnejší rozmer  s ohľadom na kvalitu fotky a až po odsúhlasení vytlačíme.

Uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou, individuálny prístup k objednávke a všetky úkony s prípravou veľkosti popísane v článku robíme bezplatne u nás.